Praha přišla o cenné lysolajské pozemky určené pro domov pro seniory a dostupné bydlení

Praha přišla o cenné lysolajské pozemky určené pro domov pro seniory a dostupné bydlení

Předseda hnutí Praha Sobě Jan Čižinský společně s Piráty a STAN připravili Prahu o pozemky určené na výstavbu Domu pro seniory a sociálního bydlení, k tomu navíc se ztrátou pro Prahu, která mohla dosáhnout až 100 milionů korun. Zároveň se objevily nové skutečnosti, které odhalují napojení sponzorů hnutí Praha Sobě a STAN na tyto nevýhodné prodeje lysolajských pozemků. Vedení magistrátu kauzu i přes řadu upozornění několik let ignorovalo. Praha doteď kvůli podivnému převodu pozemků nepodala ani trestní oznámení, proto SPOLU vyzývá vedení magistrátu k tomuto kroku.

Koalice SPOLU pro Prahu přichází se zásadními informacemi týkajících se nevýhodného prodeje pozemků v Lysolajích, které původně patřily městu. Starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN) slíbil, že na nich postaví domov pro seniory. Tento záměr prezentoval na Výboru pro hospodářskou politiku již v roce 2012 a pro tento projekt prezentoval firmu AG Development (patřící pod společnost bpd partners, za kterou stojí Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský) jako svého strategického partnera. V roce 2014, tedy ještě před volbami, Praha odsouhlasila svěření pozemků s podmínami, že pozemek nesmí prodat a že na něm postaví domov pro seniory. Dva roky poté se ale Petr Hlubuček obrací na hlavní město Praha s žádostí o to, aby mohl oproti původnímu schválenému záměru pozemky prodat společnosti DALAVRIEN, patřící do skupiny Landia.

Přestože ODS i TOP 09 proti tomuto prodeji hlasovaly, i díky hlasům Jana Čižinského a Pirátů na zastupitelstvu prochází prodej těchto pozemků za kupní cenu 100 milionů korun, a to na základě posudku firmy Equita Consuting s.r.o., která cenu pozemků odhaduje na 79,4 milionů korun, tedy 2210 Kč/m2. Zcela příznačný je i fakt, že ta samá firma dělala posudek i pro DPP v kauze jízdenek a kvůli kterému nebyla po Ivo Rittigovi a spol. nakonec vymáhána škoda. Zanedlouho poté hnutí Jana Čižinského získalo od firmy bpd partners, která spolu s Landií hraje v transakcích s pozemky významnou roli, sponzorský dar v hodnotě 1 milion korun.

Považuji za nepřijatelné, aby Praha nadále přicházela o cenné pozemky, na kterých může vznikat dostupné bydlení pro seniory, rodiny s dětmi nebo mladé rodiny a dále občanská vybavenost a zeleň. Kauzám, jako jsou Lysolaje, je třeba zabránit. Případ nevýhodného prodeje rozsáhlých stavebních pozemků developerovi, který prosadil starosta Lysolají Petr Hlubuček, je v rozporu se zájmem Prahy. Zároveň je alarmující, že pozemek byl prodán za výrazně nevýhodnou cenu pro město,“ říká radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení Hana Kordová Marvanová.

„Jedná se nejenom o ekonomické, ale také o morální selhání všech těch, kteří tyto prodeje odhlasovali. A připadá mi opravdu paradoxní, že předseda hnutí Praha Sobě Jan Čižinský společně s Piráty se nyní dušují, že jsou garancí toho, že nebudou městský majetek prodávat nevýhodně. Obviňují ostatní a prezentují se, že by to nikdy nedopustili. Přitom to byla naopak ODS a TOP 09, která při hlasování o prodeji pozemku v Lysolajích s tím nesouhlasila. Má kolegyně Alexandra Udženija už v roce 2012 rozporovala, jakým způsobem bude MČ Lysolaje financovat výstavbu nového domu pro seniory a jak bude garantováno, že na pozemku skutečně proběhne jeho výstavba,“ doplnil kandidát na primátora Bohuslav Svoboda.

Za zmínku bezpochyby stojí i okolnosti samotného prodeje, kdy MČ Lysolaje nevypsala žádné výběrové řízení a pozemky prodala společnosti DALAVRIEN. Znalci privatizací této náhodě říkají „kouzlo exkluzivity“ – tedy, že se nekoná soutěž, ale rozhodnutí o prodeji musí být zdůvodněno. V tomto případě byl důvodem fakt, že společnost DALAVRIEN už vlastní sousední pozemek. Nutno dodat, že tento pozemek získala krátce před transkakcí od AG development (bpd partners). Přitom bpd partners, její podřízené firmy a její manažeři jako fyzické osoby sponzorují hnutí STAN a Prahu Sobě.

„Případ prodeje pozemků v Lysolajích je nutné vyšetřit, zejména jak k tomuto prodeji mohlo dojít, když při svěření pozemků MČ Lysolaje v roce 2014 byla stanovena podmínka, že pozemek se nesmí prodat a proč tato podmínka byla hlasováním zastupitelstva v roce 2017 zrušena. Navíc okolnosti prodeje provázejí již od roku 2012 podezřelé okolnosti, což by mělo být rovněž vyšetřeno. Jedině tak bude možné zjistit, kdo za celou kauzu odpovídá, vyvodit z odpovědnosti důsledky a požadovat náhradu škody,“ říká radní Hana Kordová Marvanová.

V rámci současného vedení je před námi poslední jednání Zastupitelstva hlavního města Praha, a s ním i poslední možnost udělat vše pro to, aby byla vyšetřena politická odpovědnost a Praze nahrazena vzniklá škoda. „Město se musí bránit. Proto budu na dalším zastupitelstvu požadovat, abychom přijali usnesení, kterým bude radní Hana Kordová Marvanová ve spolupráci s odborem právní podpory MHMP zmocněna připravit nejen příslušná trestní oznámení, ale i podnět na kontrolní výbor, který by si měl pozvat aktéry, kteří tyto prodeje umožnili a odsouhlasili. Je naší povinností tento podvod na Pražanech vyšetřit,“ uzavřel Bohuslav Svoboda.

OTÁZKY NA HNUTÍ PRAHA SOBĚ A PIRÁTY

1. Proč takto Praha Sobě a Piráti hlasovali pro nevýhodný prodej pozemků, kvůli kterému Pražané přišli o pozemky vhodné pro sociální bydlení?

2. Proč Praha v této věci doposud nepodala trestní oznámení?

3. Za co Praha Sobě dostala milion korun od bpd partners, tedy od firmy, která je do těchto podezřelých transakcí s pozemky zapojena?

4. Proč pomáhali Petru Hlubučkovi, když po kauze Dozimetr tvrdí, že naopak byli celou dobu proti němu?

5. A jak je možné, že radní Adama Zábranský (Piráti) poslal lysolajskému starostovi Petru Hlubučkovi dalších 89 milionů korun, přestože musel vědět, o okolnostech, za jakých byl pozemek prodán?

6. Proč zvolení zástupci nedostávají informace a podněty z protikorupční linky, ani výsledky jejich šetření? To se za celé 4 roky nic nestalo?

TZ ODS Praha